Şempanzelerin cevizleri açmak için taş kullanabildiğini bir süredir biliyoruz. Bu ve benzeri kara canlılarının alet kullanmasına artık alışır olduk. Hatta yakın zaman önce, deniz canlılarının da alet kullanma konusunda yetenekli olduğuna dair videolar yayınlanmıştı. (bknz. Ahtapotlar Hindistan Cevizlerini Kalkan Olarak Kullanıyor.)

Memelilerin, kuşların ve kafadanbacaklıların alet kullanımına dair elimizde geniş bilgi bulunuyor. Ancak, son yıllarda gerçekleştirilen su altı gözlemleri, balıkların da benzer zeki davranışlarda bulunduğunu gösterdi. Ki bugüne kadar bu davranışlar, 3 defa fotoğraflarla görüntülenmişti. Geçtiğimiz günlerde ise, California Üniversitesi’nden Giacomo Bernardi, bu davranışlardan birinin ilk defa video görüntüsünü elde etti. Gerçekleştirilen çalışma, Coral Reefs dergisi’nin 20 Eylül sayısında yer buldu.

Görünüşe bakılırsa, bu görüntüler, bir balığın alet kullandığını gösteren ilk video verileri ve balıkların alet kullandığını gösteren dördüncü görsel kanıt. Bernardi‘nin gözlemlediği bu balık, Choerodon anchorago (orange-dotted tuskfish) türüne ait  bir birey. Videoda, kumun içinden göğüs yüzgeçleri ile istiridye çıkaran balığın, istiridyeyi ağzına aldığı görülüyor. Ödülünü, kayalık bir bölgeye taşıyan balık, bu kayalıkları bir örs gibi kullanarak ağzındaki istiridyeyi kırıyor. Gözlemler, aynı bireyin bu işlemi 20 dakika boyunca 3 defa tekrarladığını gösteriyor.

Bernardi, bu tür bir davranışın “bir çok basamak barındırdığını“; bu sebeple “ciddi miktarda geleceği düşünme yetisi gerektirdiğini” belirtiyor. Ki bir balık için, bu denli bir düşünsel yetinin oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Tool-Using Fish Caught on Tape [Video]

Bağlantılı Sayfalar

Image preload Image preload Image preload Image preload Image preload Image preload